איך משלבים בין העסק לבין החיים האישיים שלנו? – הדרך הרביעית

השאלה הזו עולה כל הזמן אצל מי שמקים עסק חדש או מיזם כלשהו. אנחנו רגילים לחשוב על 3 סוגים של תשובות לשאלה הזו:

  1. להתמקד בעסק ולהשאיר את החיים לחריצים שנשארים בשולי העיסוק שלנו בעסק.
  2. להתמקד בחיים ולוותר באופן משמעותי על הישגים והצלחות בעסק.
  3. לאזן בין העסק לבין החיים. כלומר: לעשות ויתורים ופשרות בין העסק ובין החיים.

ברור לנו ששתי הדרכים הראשונות לא יספקו לנו את מה שאנחנו צריכים. לכן בדרך כלל אנחנו נוטים ללכת לדרך השלישית. אבל זו דרך רעה מאוד. היא דורשת ממנו לוותר, כל הזמן. והויתורים הללו הרסניים, גם לעסק וגם לחיים. אי אפשר להקים עסק בלי התמסרות של 100% מהכוחות, האנרגיה והמשאבים שיש לנו, ואנחנו גם לא רוצים לחיות בפחות מ-100% של רמות האנרגיה השיש לנו.

מה שלא סיפרו לנו זה שישנה גם דרך רביעית. זו הדרך של היזמים האמיתיים.

הדרך היא להסתכל על העסק ועל החיים האישיים כעל היבטים שונים של אותו הדבר בדיוק ולחבר אותם יחד.

הדרך הרביעית רואה את המוקד של העשיה שלי ב"אני" הפנימי, שמקרין החוצה בכל הרבדים של הפעילות שלי. בחיים שלנו יש ארבעה היבטים עיקריים: עבודה (או בית ספר), בית ומשפחה, קהילה (חברים, שכנים, קבוצות חברתיות וכו'), ועצמי (נפש, גוף, רוח). המטרה של הדרך הרביעית היא לחבר את כל ארבעת הרכיבים האלה יחד, כך שיקבלו את האנרגיה שלהם מאותו מקור, יתקשרו באותה שפה, ויהוו אלמנטים משלימים אחד של השני, במקום להתנגש זה בזה ולנסות להגיע לוויתורים ופשרות.

אז איך עושים את זה? ריכזנו עבורכם שלושה כלים בסיסיים כדי להתחיל להתאמן בגישה הזו, שיכולה להיות מהפכנית בחיים העסקיים ובחיי היומיום שלכם.

1. מצאו את לוח הזמנים שמאפשר לכם לעבוד באופן המיטבי עבורכם

אני יודע למשל שהמוח שלי נכבה באופן זמני בסביבות 7 בערב, לא משנה מה אני עושה (או כמה עבודה נשארה לי). אני מנצל את הזמן הזה לארוחת ערב עם המשפחה שלי, לפני שאני חוזר לשעה של עבודה מול המחשב מאוחר יותר באותו ערב, כדי לסיים את כל הקצוות. אז אני אולי דוגמה של בנאדם שאוהב לעבוד עד מאוחר בלילה, אבל אני עושה את זה בנוחות שלי, עם בוקסר על הספה, ומשאיר לעצמי עוד זמן להירגע אחר כך לפני שאני הולך לישון.

בסופו של דבר, הכל עניין של למצוא את מה שמתאים לך. האם אתה אוהב שיש לך זמן נינוח בבוקר? או לעשות ארוחות צהריים ארוכות, בסבבה? האם את אוהבת לתקתק את הדברים בשעה הראשונה של היום ואחר כך לקחת הפסקות ארוכות לדברים האישיים שמחוץ לעסק? נסו את זה, ולראות איך זה משפיע על הפרודוקטיביות שלכם. היתרון הגדול בחיי היזמות הוא שאתם אלו שקובעים את סדר היום, את הקצב ואת סדר הקדימויות של המשימות שלכם.

2. בנו לעצמכם מחזור יעדים שבועי (במקום המחזור היומי המקובל)

כל מי שעבר תהליך של אימון אישי מכיר את הקונספט של בניית מחזור יעדים יומי. מגדירים יעד יומי, עומדים בו ומסתכלים בסוף היום בגאווה על מה שעשינו (או שלא..).

העניין הוא שבעסקים הדברים עובדים יותר כמו בחיי הזוגיות או בגידול צמחים. העציץ שיש לך מתחת לבית יסבול את זה שלא תשקי אותו היום בבוקר, אבל תצטרכי לפצות על זה למחרת. בסופו של דבר יש כמות שבועית של מים שהוא צריך לקבל. גם בזוגיות – לא בכל יום מוצאים את הזמן לשבת ולדבר לעומק על מה שעובר, אבל במהלך השבוע אנחנו חייבים למצוא זמנים משמעותיים להיות יחד ולהעמיק את הקשר. בעסקים זה עובד בדיוק אותו דבר. אם היום היו כל מיני בלתמים ולא הספקת לשלוח את הצעת המחיר – אין בעיה. תעשה את זה מחר. אם העובדת שלך לא קיבלה את ההדרכה שהיא צריכה לקבל ממך – אפשר להשלים אותה. אבל בהסתכלות שבועית -הדברים האלו צריכים לקרות, מגמות חדשות צריכות להיטמע והצרכים של העסק צריכים לקבל מענה.

מעבר להסתכלות שבועית על ההתקדמות של העסק ויעדי ההצלחה שלו עוזרים מאוד בתזמון של המשימות ובסנכרון עם שאר ההיבטים של החיים.

3. מצאו דרכים לשלב את החברים שלכם ואת העמיתים שלכם לעסק

אף אחד לא אוהב שחבר שלו רואה אותו כלקוח פוטנציאלי. לא זאת הכוונה. זה מה שקורה בדרך כלל דווקא אצל מי שמנסה ללכת בגישת הויתורים והפשרות ומוצא את עצמו בסופו של יום תקוע בלי לקוחות והוא נאלץ להתגלח על הגב של החברים שנשארים כמוצא אחרון לעסק.

הרעיון הוא דווקא ללכת בגישה הפוכה. מראש תראו את העולמות שלכם כמשולבים, ותמצאו הזדמנויות לחבר את החברים שלכם למה שאתם עושים בעסק, ברמת העניין, ההזדהות עם המטרות והחזון שלכם, ואמפטיה לצרכים שלכם ולדרך שאתם חווים בעסק.

הצד השני של זה הוא להפוך את כל מי שאתם באים איתו במגע במהלך העבודה בעסק, לחברים. אין שום חוק שאומר שחברים חדשים עושים רק בבית ספר או במסיבות. להיפך – את רוב האנרגיה שלכם אתם משקיעים בעשיה העסקית, שם אתם פוגשים הרבה מאוד אנשים דומים, מתחומים מאוד מעניינים, ואין סיבה שלא תעשירו את החיים שלכם באנשים חדשים, מגוונים מאוד ומרתקים.

אם יש לכם דוגמאות מהחיים והעסקים שלכם או רעיונות נוספים לגבי האפשרויות לשלב בין החיים האישיים ובין החיים העסקיים – נשמח שתשתפו אותנו!