איך להתאהב בעסק ולהישאר נשוי?

"הוא כל היום בעסק ואין לו זמן להתקשר במהלך היום, וכשהוא מגיע הביתה הוא עייף ואין לנו זמן לדבר"

"העסק הוא כל החיים שלה, אני מספר 2, גם כשהיא חוזרת הביתה היא מתנהגת כאילו המטלות בבית הן משימות בעסק"

אם המשפטים האלה נשמעים לכם הגיוניים או מוכרים באופן אישית, אז גם אתם קרועים בין הצורך לתפקד כאיש משפחה ומצד שני כבעל עסק מוביל. למעשה, לא מדובר כאן רק בזוגיות, כל יזם יודע שבעוד שהוא מסוגל לתת לעסק 100% ממה שיש לו, העסק דורש 120%! אז אין זמן למשפחה, חברים, או פנאי אמיתי.

לשם כך ביקשנו מאלין בלומהוף להעביר לנו הרצאה בworkspace. אלין היא יועצת זוגית ותיקה, ואחרי הכל היא גם אשתו של איש עסקים, אז את הקונפליקט הזה היא מכירה גם באופן אישי.

אלין מציעה חלוקה במישור הרעיוני בין השפה של העסק לשפה של הבית, בבית מדברים עברית ובעסק אנגלית (או צרפתית, במקרה שלה). אנשי הבית לא מבינים את שפת העסק ואלו של העסק לעיתים לא יבינו את שפת הבית.

כאשר אנחנו בעסק התקשרות הבינאישית, מקבלת פאן מעשי ויש לה תכלית של יצירת עסקאות או קידום פעולות עסקיות, התכליתיות מובילה את המהלך והסיום שלו הוא בתוצאה והשגת המטרה.

בבית לעומת זאת, אין משימות, יש חוויות. בבית תקשורת בינאישית נעשית למען התקשורת עצמה. כדי לקדם ערכים ויחס בריא לחיים משפחתיים.

בשפה המקצועית חילקה, אלין, בין הDoing – עשייה, של העסק, לבין הBeing – שהות, של הבית. כאשר אנחנו מבצעים מטלות בבית כאילו הן מטלות עסקיות נגיע לשחיקה גבוהה מאוד של הפעילות שלנו, ולכן "משימות" ביתיות יש לקיים באופן חוויתי, החל מתליית כביסה, וכלה בארוחה משפחתית. לעומת זאת, בעסק יש צורך להיות במצב של עשייה באופן מלא.

כל החברות הגדולות היום מבינות את המודל הזה ומשלבות בחיי העובדים שלהם פעילויות של חוויה ושהות. יש לכך מטרה ברורה, אתה רווחי יותר כשאתה שלם יותר, אתה שלם יותר כשאתה משלב עשיה וחוויה.

אם הבנו את חשיבותו של המודל, ברור לנו הצורך בהפרדה מוחלטת של פעילות עסקית לפעילות ביתית – נותר לנו רק לחפש כלים שיעזרו לנו לעשות את ההפרדה. אלין הציעה מספר רעיונות ואלו חלק מהם:

  • "הליכה" לפני החזרה הביתה, רגעים של חשיבה על השוני בין העולמות ועל המקום החדש והאחר שאליו אנחנו נכנסים עכשיו.
  • תרגול של ביטויים שונים המתאימים לסביבה הביתית ושייכים אליה – גם יכול לעזור כדי לעשות את ההפרדה.
  • ניסיון לחוות חוויה גם בפעולות האפורות שנקראות "מטלות הבית".

ואתם, איך אתם שומרים על איזון בחיים? אילו טיפים יש לכם להפרדה שבין העסק לחיי הבית?