אנחנו יודעים מצויין מה המטרות שלנו, אז למה לעזאזל אנחנו לא מצליחים להניע את עצמנו לפעולה?

על הספר 'מוטיבציה' דניאל פינק

התרגלנו לחשוב שמה שמניע אותנו לפעולה זה תגמול חיצוני. לימדו אותנו שכשיש לנו פרוייקט מורכב ולא בא לנו לסיים אותו, מה שאנחנו צריכים לעשות זה להבטיח לעצמנו ארוחת שחיתות או גלידה טעימה שנקנה לעצמנו כשנסיים את הפרוייקט.

האם זה עובד? אז זהו שבדרך כלל לא. אנחנו מוצאים את עצמנו יושבים ובוהים מול הטלוויזיה כשהשמש שוקעת לאיטה בחלון ועוד יום עבר פרח לו..

למה זה קורה לנו?

הנעה לפעולה נקראת בשפה המקצועית "מוטיבציה". מוטיבציה היא החלקיק הנסתר שאם יש לנו אותו – אנחנו קמים ועושים, ואם לא – אנו ממשיכים לבהות מול הטלוויזיה חסרי אונים.

השאלה היא איך יוצרים את המוטיבציה הזו.

מחבר הספר טוען שהגישה הקלאסית לא עובדת, כי היא פשוט לא מתאימה לחיים שלנו במאה ה-21. זה לא שהיא גישה גרועה, היא עבדה מצויין במהלך כל המאה ה-20, והתאימה לשיטות העבודה שהשתמשנו בהם בעבר. שיטת המקל והגזר, התגמולים החיצוניים – עוזרת מאוד במקרה של בוס שרוצה לגרום לשכירים שלו לעבוד יותר מהר או יותר אפקטיבי. ברור שעובד שמציעים לו תוספת במשכורת או חופשה זוגית באורכידאה בסוף השבוע אם הוא יסיים את המשימה שלו בזמן – אכן יסיים אותה. למה? כי את העובד במפעל, בפס הייצור או במערכת הבירוקרטית, לא מעניין באמת מה המטרה של כל מה שהוא עושה. מה שמעניין אותו מלכתחילה זה התגמול שמובטח לו בסיום העבודה. המשכורת והתנאים שבשבילם הוא בא לעבודה מלכתחילה.

במאה ה-21 לעומת זאת, אנחנו עובדים הרבה יותר על פרוייקטים שמעניינים אותנו אישית. אנחנו חושבים כל הזמן על מימוש עצמי. אנחנו רוצים להיות עצמאיים יותר במה שאנחנו עושים, ולעשות דברים שגם תורמים לעולם, מעבר לתגמול שאנחנו מקבלים מהם.

המחבר מסתמך על 40 שנה של מחקר מדעי ומראה שאנחנו חייבים לייצר לעצמנו דפוס חדש של מוטיבציה. לשיטה החדשה שהוא מציע הוא קורא: מוטיבציה 3.0. הוא מראה איזו השפעה רחבה יש לתפיסה שלנו של מקורות המוטיבציה שלנו על העסקים שלנו, על העבודה שלנו, על החיים האישיים שלנו, ובעצם על כל תחום בחיינו. אפשר לחיות טוב יותר, אם רק נבין איך לייצר מוטיבציה נכונה.

במוטיבציה 3.0 ישנם שלושה רכיבים הכרחיים: אוטונומיה, מומחיות ותכלית.

אוטונומיה פירושה עצמאות. אנשים מרגישים טוב יותר כשאף אחד לא יושב להם על הראש, אלא יש להם חופש להתקדם בדרך שלהם. זה נכון לעובד שכיר בארגון גדול ונכון באותה מידה לעצמאי שפותח חנות נעליים. מעסיק שיתן מרחב פעולה חופשי יותר לעובדים שלו ויאפשר להם לממש את הפתרונות הנדרשים מהם בדרך שלהם – יזכה ללא ספק לשיתוף פעולה רב יותר ותוצאות אפקטיביות יותר.

מומחיות פירושה שיש לי כיוון מיוחד שבו אני מתפתח, על ציר התפתחות אישית שאני בונה לעצמי. עובד שנתפס בארגון כמומחה בתחום מסוים ייתן הרבה יותר מהידע הזה לשאר העובדים. עצמאי שמרגיש בתהליך למידה והתפתחות אישית, כשכל צעד שהוא עובר מפתח יותר ויותר את המומחיות שלו בתחום העיסוק שלו – יקבל כל הזמן זריקות מוטיבציה להמשיך בדרך, גם כשהיא לא קלה.

תכלית היא אולי האלמנט הכי חשוב במוטיבציה. תכלית היא ההבנה העמוקה של הסיבה שבשבילה אני עובד, ומה בדיוק תורמת העבודה שלי לעצמי ולעולם שמסביבי. כאשר אני מבין את זה לעומק וממש חווה את זה – אני פשוט "עף" על מה שאני עושה.

ברגע שנעבוד כל הזמן על שלושת האלמנטים האלו – לא נצטרך יותר את החיזוקים החיצוניים או את הפחדים והחרדות שלנו כדי להצליח.

עוד הרבה תובנות וכלים מעשיים לעבודה על המוטיבציה שלנו אפשר למצוא בספר הנדיר הזה, שהוא פשוט קריאת חובה לכל יזם ומי שחושב לצאת לדרך עצמאית, שישנה את צורת המחשבה שלכם ואת חייכם!

מוטיבציה האמת מפתיעה על מה שמניע אותנו | דניאל פינק | מטר הוצאה לאור