מה ההבדל בין עובד ליזם?

אני שומע הרבה לאחרונה בתקשורת על המתחים שבין העצמאים לבין השכירים. נדמה שיש איזשהו מאבק נצחי בין עצמאיים לבין שכירים, כשכל צד מלא בתלונות על הצד השני ועל הדרך שבה המדינה מתייחסת אליו.

אני רוצה להציע נקודת מבט שונה, בה הדגש הוא על ההבדל שבין יזמים לבין עובדים. יש שכירים שהם יזמים ויש עצמאיים שהם יזמים. יש שכירים שהם עובדים ויש עצמאיים שהם עובדים. ההבדל ביניהם לא מתמצה בהבדל שבין משכורת בתלוש או הוצאת חשבונית, אלא משהו עמוק הרבה יותר.

עובד הוא אדם שניגש לעולם מנקודת מבט של עולם סגור. המשחק שהוא רואה מול העיניים שלו הוא משחק סכום אפס, שבו אם האחד מרוויח – השני בהכרח יפסיד. העמדה ממנה הוא פונה לעולם היא עמדה הישרדותית, של תחרות קשה ומרפקים, ושל שאיפה לביטחון בעולם הסגור שעומד מולו. הוא תמיד רואה לנגד עיניו מגבלות, אפשרויות מצומצמות, הרבה סיכונים ופחד גדול מאוד לאבד הכל. לכל שאלה הוא מאמין שיש תשובה אחת נכונה והמון תשובות מוטעות, ובסך הכל יש חרדה גדולה מאוד ברקע ההתייחסות שלו לעולם.

היזם, לעומת זאת, רואה למולו עולם פתוח. במקום שבו העובד רואה מגבלות – הוא רואה הזדמנויות. במקום שבו העובד יבחר להאשים כל מיני גורמים חיצוניים בצרות שלו – הוא יעדיף לחפש נקודת פריצה ממנה אפשר להגיע רחוק יותר. השאיפה הבסיסית שלו היא לחופש, יצירה ומימוש עצמי. הוא לא יאפשר לאף אחד אחר שליטה בכיוון אליו הוא לוקח את החיים שלו, הוא מבין את ההשלכות שיש לכל פעולה שהוא פועל, והוא לוקח אחריות על האושר שלו.

היזמים הם נוטלי הסיכונים שמעזים לשנות את המבנים הקיימים ואת ההגדרות המקובלות, ולבחור לצעוד בדרכים חדשות שהופכות את מי שצועד בהן לחזק יותר ומנוסה יותר. העובדים, לעומת זאת, מפחדים לקחת סיכון, הם מפחדים מכישלון. הם נתונים במחזור נצחי של פחד, כישלון, חוסר בטחון וחוסר סיפוק.

היזם עסוק בייצור ערך בעולם, בנתינה והזרמת אנרגיה חיובית לאנשים. העובד עסוק בשימור אנרגיה ומניעת דעיכה ובלקיחת כל מה שהוא יכול כדי לשרוד.

מטבע הדברים, היזם ייקח בסופו של דבר 80% מהרווח שנוצר מהערך שהוא יצר, בעוד שהעובד יקבל במקרה הטוב 20% מתמורת ערך העבודה שלו. זה פשוט מה שהוא בחר לעצמו, הוא הרי רוצה לקבל משכורת קבועה, לפי שעות העבודה שלו ולפי המאמץ שהוא השקיע, כשלרגע הוא לא חושב על הערך שהוא מייצר, אם בכלל, ועל התמורה האמתית שמגיעה לו כתוצאה מזה. העולם לא אוהב לתגמל עובדים, פשוט ככה הוא בנוי. העולם מתגמל את היזמים.

כדי להיות יזמים, לא משנה אם אנחנו שכירים או עצמאיים, אנו צריכים לשאול את עצמנו כל בוקר שאלה אחת פשוטה: איך נהפוך את ה"עבודה" שלנו לערך מוסף, כזה שמייצר רווח לנו ולעולם? אם נדע לשאול את השאלה הזו ונחפש לה תשובה, בכל יום מחדש – כנראה שאנחנו בכיוון הנכון!