איך Google גרמו לי להוריד את המחיצות?

לפני כמה שנים השתתפתי בכנס של חברת Google. הכנס נקרא Google Engaged והיה בעצם תחנת מעבר בין גוגל שגרירים, למה שהיום נקרא Google Partners. הכנס שהתקיים במרכז האירועים Avenue בקריית שדה התעופה כלל כ2000 משתתפים, ונתן הכשרה ראשונית לבעלי עסקים קטנים במוצרי הפרסום השונים של Google.

זו הייתה שנה השנייה שבה השתתפתי בכנס של כזה ויש משהו מרגש ומפעים בעוצמה ובגודל האירוע.

כל בעל עסק מכיר את המפגשים האלה, עם בעלי עסקים אחרים, או בשמו המקצועי (שלעתים כבר נשמע כמו כינוי גנאי) מינגלינג.

לפעמים מתרגלים לזה ולפעמים זה מביך ומעיק, ואני חייב לומר שאפילו כאדם שלא מפחד להתבטא מול אחרים, יש משהו שקשה לי ב"למכור" את עצמי, ההרגשה שאני מאוד מקצועי בתחומי אבל פחות טוב כ"איש מכירות".

באותה השנה קרה דבר מדהים. נרשמתי בכניסה לכנס וקיבלתי תג שם ושקית. עוד לא פתחתי אותה והתחלתי לצעוד פנימה אל תוך האולם הראשי, פתאום ניגש אלי בקופצניות אדם, שהיה נראה לי בסביבות גיל ה40 (!) ושואל אותי: "איזה צבע יש לך? איזה צבע יש לך?"

לא הבנתי מה הוא רוצה. זה כנס רציני, אדוני, שלוט בעצמך וספר לי על מה אתה מדבר?

הוא כמעט לקח לי את השקית מהידיים וביקש שאפתח ואומר לו באילו צבע הסיכות שנמצאות אצלי בשקית – פתחתי אותה וראיתי שקית קטנה עם 5 סיכות בגד כחולות – ועליהם הלוגו של מנוע החיפוש של גוגל.

"כחול" עניתי, העיניים שלו נעצבו כמו ילד שלקחו לו את הסוכריה והוא חזר לאחוריו.

בשקית מצאתי גם פתק הסבר למשחק – לכל אחד יש 5 סיכות בצבע אחיד כלשהו עם מוצר של גוגל, מי שבסוף יאסוף 5 צבעים יקבל מתנה. איך מקבלים צבע אחר? מוכרחים לדבר! ולא על מכירות, על סיכות!

התרגשתי מהגאונות הזאת, שהשילה ברגע את כל הפאסון מבן ה40 שניגש אלי רק קודם וקפצץ כמו ילד, רק בשביל לזכות בצבעים ובמתנה (תיק למחשב נייד עם לוגו של גוגל).

אני, אישית לא זכיתי, השגתי 4 צבעים והחמישי היה מאוד נדיר (הסתובבו כ40 סיכות באולם). אבל המשכתי להתנהג כמו ילד גם בדוכן "דחוף מרשמלו לפה ונסה להגיד מילה שהזיהוי של גוגל יזהה" ובדוכן האפליקציה "הלבש את האנדרויד וקבל אותו מודפס על פד לעכבר".

נפלו המחיצות, לכנס אחד אנחנו לא אנשי עסקים, אנחנו ילדים שבאו לשמוע על גוגל ולשחק – וילדים כידוע מתקשרים הרבה יותר בקלילות מאתנו.

מה המסקנה שלי מהסיפור?

לפעמים כשאנחנו מנסים לייצר קשרים בין אנשים, או בכלל מנסים להשיג מטרות רציניות, לא בטוח שדווקא הרצינות, או התמצות הם אלו שיקדמו אותנו, אלא דווקא הורדה של המחיצות הרגילות שאנחנו רגילים לעטות עלינו ביומיום.